Ми пам’ятаємо!

Ми пам’ятаємо!
День вшанування учасників бойових дій на території інших держав встановлено указом Президента України від 11 лютого 2004 року № 180 та присвячено завершенню виведення військ колишнього СРСР з території Афганістану 15 лютого 1989 року.
34 роки тому радянські війська залишили Афганістан. Усього пройшло через цю м’ясорубку 546 255 людей. За офіційними даними втрати особового складу обмеженого контингенту радянських військ у Республіці Афганістан у період з 25 грудня 1979 р. до 15 лютого 1989 р. склали близько 14 тисяч осіб, було поранено майже 50 тисяч, стали інвалідами 6700 осіб. У списках зниклих безвісти досі залишаються понад 300 прізвищ військовослужбовців. Хоча самі воїни-афганці переконані, що справжня кількість загиблих і зниклих безвісти у війні досі невідома. Скільки радянських ветеранів-афганців померло після, також невідомо. Існує думка, згідно з якої, від ран та хвороб померло набагато більше, ніж у ході бойових дій у 1979–1989 роках.
Війна зламала життя багатьом молодим хлопцям . Незважаючи ні на що, вони чесно виконували свій громадянський обов’язок, залишалися вірними присязі до кінця. Ця війна доказала, що наші хлопці гідні героїзму батьків і дідів, які здолали фашистських окупантів у роки Великої Вітчизняної.
Сьогодні, як ніколи, варто задуматися над цінністю життя та віддати шану усім тим, хто ціною свого майбутнього заплатив за мир – це наші діди, батьки, земляки. І тому для них і для нас Афганістан – страшна пам’ять, страшної війни.
11.02.2021 року актив району, члени Слобідського районного відділення Харківської Спілки ветеранів Афганістану, депутати Харківської міської ради Тимофєєва Н.М, Ільєнко В.М., Лобановський О.І., Василенко О.І., представники районних організацій, підприємств, установ, заклади освіти прийняли участь у урочистій панахиді на 5 міському кладовищі, де поклали квіти до могил героїв війни в Афганістані.
У парку культури і відпочинку «Машинобудівників» вони взяли участь в урочистому мітингу.
Перед присутніми виступила заступник голови Адміністрації Слобідського району Харківської міської ради з організаційних питань Світлана Лещенко: «Нас сьогодні тут зібрала пам’ять про цю сурову Афганську війну і про тих людей, які свій військовий обов’язок виконали до кінця – з честю і доблестю. Війна забрала десятки тисяч життів, дала країні нові імена героїв і завдала незагойну рану, яка залишилася в наших серцях і пам’яті. Але найголовніше, що потрібно знати, – ми у великому боргу перед тими, хто загинув у цій війні. Вічна пам’ять воїнам!».
Всі, хто пам’ятає і шанує пам’ять героїв, поклали квіти до монументу афганцям і вшанували пам’ять загиблих хвилиною мовчання.
Урочисте свято було продовжено у Державному навчальному закладі «Харківське вище професійне училище № 6».
Офіційну частину урочистостей відкрив голова Адміністрації Слобідського району Харківської міської ради Ільєнко В.М.: «У цей день хочеться висловити величезну повагу тим, хто, перебуваючи в «гарячих» точках», з честю виконував свій громадянський обов’язок і залишався вірним присязі до кінця. Важливо пам’ятати і шанувати подвиги ветеранів-афганців, а молоді знати про мужність наших солдатів. Не всім судилося повернутися додому. А у тих, хто вижив, на серце залишилися незагойні рани. Через все своє життя ветерани Афганістану пронесли незломлену гордість і світлі спогади про своїх бойових товаришів. Спасибі Вам, шановні воїни-афганці, за честь і гідність. Низький уклін сім’ям загиблих солдатів і офіцерів, які стійко витримують це жорстоке випробування долі. Нехай історія і пам’ять про подвиги нашого народу живе вічно в кожному серці і в кожному будинку. Миру і добра рідному Харкову і всій Україні!».
Святковий настрій усім присутнім додала концертна програма воєнно-патріотичних пісень.
Після зворушливих привітань, усіх запросили спробувати польової каші. За столами з різноманітними частуваннями у невимушеній атмосфері ветерани-афганці поділилися спогадами, розповідали про свої військові подвиги, про тяжкі бої та поранення, згадали загиблих товаришів.
Наприкінці урочистостей були зроблені пам’ятні фотографії.