ЕМОЦІЙНЕ НАСИЛЬСТВО НАД ДИТИНОЮ
Всі ви чули про те, що таке фізичне насильство, але важливо знати, що відноситься до психологічного (емоційного) насильства.
♦️Емоційне насильство – це слова чи дії, спрямовані на дитину, з метою її покарати чи провчити. Це така своєрідна форма «виховання», хоча, звичайно, дитина не виховується, а тільки залякується.
Що стосується емоційного насильства дитини:
❗️Ігнорувати. Має намір не помічати дитину. Це один із найстрашніших моментів для всіх дітей. Тому що, ігнорувати дитину – це означає давати їй зрозуміти, що її не існує, що вона не потрібна мамі, а це для дитини найстрашніше і найнестерпніше. «Мама мене не помічає, отже, мене нема»
❗️Соромити. Це почуття батьки особливо люблять використовувати у спілкуванні з дитиною. “Як тобі не соромно?!”. Соромлять найчастіше дітей за провини, вважаючи, що це буде ефективно. В результаті дитині нав’язують почуття сорому, і вона втрачає контакт зі своїми реальними емоціями та почуттями і, звичайно, руйнує свою самооцінку.
❗️Кричати. Дитина завжди відчуває страх, коли на неї кричать батьки. Завжди. Навіть якщо він зовні це не показує. Кричати – це демонструвати свою владу над дитиною, а отже – пригнічувати.
❗️Змушувати. Особливо явно це відбувається під час їди, коли батьки чи вихователі в садку змушують дитину є те, що вона не хоче. Це безумовно формує нездорову харчову поведінку дитини, руйнує її здорове відчуття своєї головної життєво необхідної потреби – їсти. Але змушувати дитину щось робити – це теж завжди насильство.
❗️Залякувати. «Як будеш так поводитися – мама залишить тебе». «Ще раз так зробиш – не любитиму тебе». Викликати почуття страху у дитини – це спосіб домогтися від неї бажаної поведінки нездоровим способом.
Це основні та найпоширеніші форми емоційного насильства.
⠀
‼️Пам’ятайте, все, що викликає у дитини страх і сором – НІКОЛИ не навчає дитину, а лише травмує і призводить до відсутності довіри до вас та інших людей, хронічного стану жертви.