Саме 18 травня 1944 року розпочалася операція з депортації кримських татар. У цей день вшановують пам’ять жертв цього злочину (під час головної хвилі депортації 18-20 травня було виселено 180 014 осіб), а також відзначають його як День боротьби за права кримськотатарського народу. До цього дня в читальній залі училища було проведено круглий стіл: «Боротьба одного народу».
На початку викладач надала історичну довідку: «11 травня 44-го року було підписано Постанову Державного комітету оборони СРСР “О крымских татарах”, з грифом “совершенно секретно”. В преамбулі цього документу кримські татари звинувачувалися у зраді “радянській Батьківщині”, зокрема у масовому дезертирстві з лав Червоної Армії, співробітництві із німецькою адміністрацією, участі в каральних акціях проти радянських громадян, а також у підготовці їх вивезення на примусові роботи до Німеччини. Ці звинувачення стали підставою для виселення всього кримськотатарського народу з Криму. Сама спецоперація з їх депортації відбулась впродовж трьох діб – 18-20 травня. Забезпечували її 32 тисячі співробітників НКВС, для виселення було задіяно 67 залізничних ешелонів.»
Доповідачі відзначили: «Депортація мала катастрофічні наслідки для кримських татар в місцях заслання. Депортованим давали на збори від кількох хвилин до півгодини. З Бахчисарая, Джанкоя і Сімферополя їх ешелонами відправляли на схід. До кінця наступного місяця висилили 200 тис. осіб.»
«Протягом року від голоду, хвороб та виснаження загинуло понад 30 тис. кримських татар.»
А на уроках історії учні переглянули матеріали фотовиставки «18 травня 1944 року – трагічна дата в історії кримськотатарського народу. Боротьба за повернення на Батьківщину» хроніки тих страшних часів.