Матеріали бесіди “Наш край у роки Другої світової війни”

Сьогодні відзначається 76 річниця вигнання нацистів з України. З нагоди свята викладач історії України Лєвіна А.В. провела онлайн бесіду. Матеріали пропонуємо в цьому допис.

Харків у роки Другої світової війни

Друга світова війна стала жахливим випробуванням для всього світу, а особливо для Харківщини. Місто Харків як і сама Харківщина мали велике політичне, економічне і воєнно-стратегічне значення та посідали у воєнних планах Гітлера значне місце. Він називав Харків „замком, який запирає український простір”. За 3 роки наш край тричі захоплювали та тричі звільняли від окупантів. Тисячі мешканців було вивезено до Німеччини, ще більше вбито.

Надзвичайна державна комісія по розслідуванню злочинів німецько-фашистських окупантів визначила загальний збиток наукових і культурно-освітніх закладів Харківщини в розмірі 1,5 мільярда карбованців. Було пограбовано і знищено 1500 шкіл, 475 масових бібліотек, 37 вищих учбових закладів, 46 науково-дослідних інститутів, 14 театрів, 9 музеїв. Була пограбована нацистами Харківська художня галерея, з якої вивезено 96 картин українських, 185 картин західноєвропейських авторів, 12 гравюр та багато інших цінностей.

 23 серпня 1943 в ході Білгородсько-Харківської операції воїни Степового фронту під командуванням Івана Конєва за підтримки Воронежського і Південно-західного фронтів м. Харків було звільнено від загарбників. На честь цієї важливої події Москва салютувала 20 артилерійськими залпами з 224 гармат. Десять дивізій, що відзначились при визволенні міста, були удостоєні звання „харківські”. За героїчні вчинки на Харківській землі понад 200 солдатів і офіцерів нагороджені Золотою зіркою Героя Радянського Союзу, 64 з них – посмертно. Протягом серпня-вересня була звільнення і вся Харківська область.

Не дивлячись на те, що після визволення місто лежало в руїнах, саме в Харкові у грудні 1943 року відкрився перший в історії судовий процес у справі гітлерівських військових злочинців. Дорога до Нюрнберга починалася з Харкова з будівлі Оперного театру. Про звільнений Харків так написав Олексій Толстой у 1943 році: “Я бачив Харків. Таким був, напевно, Рим, коли в п’ятому столітті через нього прокотилися орди німецьких варварів. Величезне кладовище”.

На території нашого рідного краю, в кожному населеному пунктів, а то й по декілька на один, розташовуються братські могили та пам’ятні знаки присвячені воїнам які віддали своє життя за мир і свободу нашої Батьківщини.

Перелік пам’яток Другої Світової війни Харківської області