На Аскольдовій могилі Український цвіт! — По кривавій по дорозі Нам іти у світ.

На Аскольдовій могилі

Український цвіт! —

По кривавій по дорозі

Нам іти у світ.

29 січня 99 років тому відбувся бій під Крутами, в якому українські студенти пожертвували своїм життям, аби спинити армію більшовиків при наступі на Київ. Цей приклад самопожертви молоді багато в чому нагадує подвиг Небесної сотні та “кіборгів”. Коли, незважаючи на відсутність належного військового вишколу, сповнені патріотичних почуттів студенти й гімназисти не вагались вирушити на порятунок Батьківщини.

Мало яка інша подія в історії України є настільки ж відомою, як бій під Крутами. Він посідає чільне місце в національній історичній пам’яті, проте в історіографії досі немає цілісного опису крутянських подій.

Учні училища відвідавши бібліотеку імені Тургенєва мали змогу дізнатися як маловідомі так і не відомі факти крутянських подій, під час уроку державності: «Триста Героїв додому не вернулись, у майбутнє пішли». Найбільше їх вразило повідомлення про поховання 27 юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і були ними страчені. На похороні в Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам’яті тридцяти», який під час виховного заходу учнів почули у виконанні Ганни Герасименко.

Бібліотекарка училища, Лариси Олексіївни підготувала для учнів годину спілкування: «Молодь захищала державу. Пам’ятаймо про них». Під час якої вона розповіла: «На початку 2012 року на місці дерев’яного хреста на Аскольдовій могилі було встановлено справжній пам’ятник крутянцям: виготовлений із дорогого каменя «козацький хрест», у центрі якого висічений тризуб, під яким промовиста і символічна цитата із святого Євангелія — «Найбільша любов — життя покласти за друзів». А також провела бібліографічний огляд книжкової виставки: «Подвиг Героїв під Крутами». А керівники всіх груп провели виховні години в групах: «Волі народної дзвін».